Pokládka
Lepení a spárování
Pro pokládku těchto výrobků doporučujeme použít lepidla a spárovací hmoty na přírodní materiály, např. od společnosti Sopro CZ, s.r.o. "www.sopro.cz", od níž rovněž nabízíme chemické přípravky k zvýraznění a ošetření povrchu dlažeb a obkladů. Spolu s těmito materiály dodáváme technické a bezpečnostní listy.

Doporučený technologický postup pokládky:


1. Podkladní betonová vrstva musí být minimálně 6 týdnů vyzrálá, při pokládce na nevyzrálý povrch hrozí cementový výkvět do dlažby.
2. Pro lepší kontakt s podkladem a pro redukci a sjednocení podkladů s rozdílnou savostí je vhodné aplikovat penetraci Sopro GD 749, ředitelnou vodou, vhodnou i pro podklady s podlahovým vytápěním.
3. Pro případnou hydroizolaci (nutná v prostorech se zvýšenou vlhkostí) doporučujeme jednosložkovou akrylátovou stěrku SOPRO FDF 525, která se aplikuje na vrchní vyzrálou (min. 6 týdnů) betonovou vrstvu připravenou k vlastnímu lepení dlažby a ošetřenou penetrací Sopro GD 749.
4. K lepení je vhodná cementová flexibilní tenkovrstvá malta SOPRO´s No.1 weiss. Tento materiál má nízký obsah chromátů, má vysokou pevnost a pružnost.
5. Při podlahovém topení je nutné zachovat spáru 2-3mm. U podlah bez podlahového topení lze pokládat dlažbu na sraz, ale to je možné na beton vyzrálý a starý 6 měsíců se zachováním dilatačních celků max. 4x4m, dilatační spára min. 5mm. Dilatační spára by měla být i v podkladní betonové vrstvě. Pokládka dlažby na sraz je vhodná u dlažby s rustikální (oštípanou) hranou, vlastní spára tak nepůsobí masivním dojmem. 6. Pro snazší očištění spárovací hmoty z porézních povrchů doporučujeme před spárováním použít SOPRO Pflaster-Fughilfe.
7. Pro spárování je nejvhodnější spárovací hmota SOPRO Safir M. Má nízký obsah chromátů, je přirozeně vodoodpudivá pro snížení nasákavosti a zašpinění. Dodává se v barevných odstínech bílá 10, stříbřitě šedá 17, šedá 15, světle béžová 29, černá 90, béžová jura 33, antracit 66.
8. Při formátování (řezání) dlažeb a obkladů z přírodního kamene nelze postupovat jako u průmyslových keramických výrobků, kdy stačí dlaždici naříznout a většinou dolomit. Dlažby a obklady z přírodního kamene je nutné vhodným přístrojem (stolní pila s diamantovým kotoučem) proříznout v cele své síle.

Impregnace a údržba dlažeb a obkladů z přírodního kamene:

1. Pro zachování stálého vzhledu přírodní dlažby a ošetření povrchu je nejvhodnější speciální impregnace SOPRO MNP 704 Naturstein-Fleckstop. Impregnace je na bázi siloxanových pryskyřic. Ošetří póry podkladu a ty se stanou odpudivé pro vodu, oleje atd. Paropropustnost je téměř nedotčena. Může dojít k mírnému zvýraznění kresby kamene. Doporučujeme provést zkušební vzorek a při vlastní aplikaci postupovat dle technického listu, který je dodáván společně s impregnačním přípravkem.
2. Pro vlastní pravidelnou údržbu doporučujeme používat SOPRO MNW 706 Naturstein-Wischpflege. Přípravek čistí běžné znečištění a posiluje ochranu kamene. Je to koncentrát, který se přidává v malém množství do vody určené k mytí.